MADDE BAĞIMLILIĞI

 Bağımlılık, maddeyi aramak ve almak için zorlama, madde alımını sınırlandırmada kontrol kaybı ve maddeye erişim engellendiğinde motivasyonel bir geri çekilme sendromunu yansıtan duygusal durum ortaya çıkmasıyla karakterize, kronik nükseden bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü bağımlılığı, alkol ve yasadışı uyuşturucular dâhil olmak üzere psikoaktif maddelerin zararlı veya tehlikeli kullanımı olarak tanımlamıştır. Alkol ya da başka psikoaktif madde kullanımıyla ortaya çıkan ve bilinç, biliş, algı, duygulanım, davranış ya da başka psikofizyolojik işlevlerde bozukluğa yol açar.

MADDE BAĞIMLILIĞINDA TEDAVİ.

Bağımlılıkla mücadele; önleme, zarar azaltmak, tedavi ve rehabilitasyonu sağlamaktır. Bağımlılık rehabilitasyonu sürecinde danışanların ruhsal problemleri çözülmeye çalışılır. Birey yeniden iş gücü kazandırılarak çalışabilecek ve toplum içinde rol ve görevlerini gerçekleştirerek faydalı olacağı hale getirilir. Sağlık için zararlı olan bu alışkanlık yerine yararlı hobiler kazanması sağlanır. Zarar verici arkadaş çevresinden ayrılmasına ve kendisi için destek sağlayabilecek kişilerle bir arada olmasına çalışılır. Zararlı alışkanlıklardan korunmak, bunların tedavisinden daha kolaydır. Bu amaca ulaşabilmek için de danışan yaşam tarzında değişiklikler oluşturmalı ve bireyin üretken bir yaşam stili benimsemesi gerekmektedir.

Madde kullanım bozuklukları, mesleğin her alanında kişinin işlevi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Madde kullanım bozukluğu kaynaklanan fiziksel ve psikososyal sorunlar mesleki performansı etkilenir. Gerçekleştirilmemiş yaşam rolleri ve anlamlı etkinlikteki bozulma, yapı eksikliği veya rutin yetersizlik, zayıf motivasyon, sınırlı beceriler ve zayıf sosyal ağlardan kaynaklanabilir. Bu açıklar ayrıca, zorluklarla başa çıkma yeteneğini etkileyen strese katkıda bulunabilir. Madde kullanım bozukluğu bir hastanın tedaviye katılımını ve önerileri takip etme kabiliyetini etkileyebilirken, ergoterapistler mesleki katılımı ve performansı kolaylaştırmak için eğitilir

MADDE BAĞIMLILIĞINDA ERGOTERAPİ

Ergoterapistler, danışanların günlük rutinler üzerinde eleştirel bakmalarına yardımcı olmaları ve sağlık durumlarını ve kendileri için önemli olanı yeteneklerini nasıl etkilediklerini inceler. Ergoterapi, danışanların madde kullanımlarının en anlamlı olan rolleri nasıl etkilediğini tanımasına yardımcı olabilir; Danışların bu bağlantıları keşfetmesine ve yapmasına yardımcı olur ve elde etmek istedikleri mesleki rollere ve kalıplara doğru yönlendirir.(Stoffell) Madde bağımlılığı, mesleğin her alanında kişinin işlevi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Madde bağımlılığından kaynaklanan fiziksel ve psikososyal sorunlar mesleki performansı etkilenir. Gerçekleştirilmemiş yaşam rolleri ve anlamlı etkinlikteki bozulma, yapı eksikliği veya rutin yetersizlik, zayıf motivasyon, sınırlı beceriler ve zayıf sosyal ağlardan kaynaklanabilir. Madde bağımlılığı için bir ergoterapi müdahalesi; başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesi, rollerin yeniden yapılandırılması, sorumlulukların dengelenmesi, paranın yönetilmesi, başkalarıyla etkin bir şekilde iletişim kurulması ve stres yönetimi becerilerinin geliştirilmesidir. Bu açıklar ayrıca, zorluklarla başa çıkma yeteneğini etkileyen strese katkıda bulunabilir. Madde kullanım bozukluğu bir hastanın tedaviye katılımını ve önerileri takip etme kabiliyetini etkileyebilirken, ergoterapistler mesleki katılımı ve performansı kolaylaştırmak için eğitilir. Ergoterapi uzmanları, hafta boyunca her gün meydana gelen danışanların alışkanlıklarını ve davranışlarını inceler. Danışanlara, davranışlarının ve düşüncelerinin uyuşturucu veya alkol etrafında nasıl döndüklerini ve kendilerine en anlamlı rolleri kaybettikçe kimliklerini nasıl kaybettiklerini gösterirler. Ergoterapistler, hangi faaliyetlerin danışanlara en çok neşe ve sağlık duygusu getirdiğini (uyuşturucu ya da alkol olmaksızın) belirleyerek bu mesleki rolleri bulur ya da yeniden inşa eder. Danışanların kendileri için anlamlı olan ve yalnızca doğru seviyedeki zorlukları bulmalarını istenir, böylece onların yaşam tarzlarını yeniden tasarlayarak, onların iyi bir duruma geçmelerine izin verilmiş olunur. İşte bu noktada ergoterapi, insanların uzun süreli iyileşmede yardımcı olmalarında gerçekten bir fark yaratabilir.(Stoffell)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...