BİPOLAR BOZUKLUK

Öz Türkçesi iki uçlu duygulanım bozukluğu olan, bipolar afektif bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açan ciddi ruhsal bir hastalıktır. Bipolar bozukluk, maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler olarak tanımlanır. “Manik” terimi aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, öforik bir dönemi tanımlar. Sonra, birdenbire bu yükseklerde uçan ruh hali karanlık bir haline dönüşebilir, örneğin; sinirlilik, kafa karışıklığı, öfke, kapana kısılma hissi ortaya çıkar. Mani, ciddi problemlere ve utançlara yol açan şekilde sosyal davranışı, düşünceyi ve sağduyuyu etkiler.

Bipolar bozukluk genellikle 15-24 yaş arasında görülür ve sıklıkla yaşam boyunca sürer. Hastalığın mani döneminde olan kişiler genellikle riskli davranışlardan, intihar düşüncesinden  uzaklaştırılmak için hastaneye yatırılır. Mani nöbetleri genelde ani başlar ve süresi 2 hafta ile 4-5 ayasında değişir. Manik dönemdeki belirtiler şunlardır: Duygudurumda kişinin içinde bulunduğu duruma uygun olmayan coşku, enerji artması ve aşırı hareketlilik, saldırganlık; çok konuşma, uyku süresi ve derinliğinde azalma, toplumsal kurallara uyamama, dikkatte azalma ve dikkat dağınıklığı, özgüven artışı, büyüklük fikirleri, büyüklük sanrıları; düşüncesizce para harcama, aşırı ticari girişimlerde bulunma, yeme-içme ve kişisel bakım ihmali, sesler duyma, hayaller görme, kokular algılama, ciltte karıncalanmalar ve dokunmalar hissetme şeklinde algı bozuklukları. Depresif nöbetler genelde sinsi başlar ve manik nöbetlere göre uzun sürelidir (ortalama 6 ay) . Depresif dönemdeki belirtiler şunlardır: Dikkatin azalması ve dikkatin toplanamaması, anlama, kavrama ve hatırlama güçlükleri; benlik saygısında düşüş ve özgüvende azalma, suçluluk ve değersizlik düşünceleri, geleceğe ilişkin karamsarlık ve güvensizlik, kendine zarar verme ve intihar düşünceleri ve girişimleri, bedensel halsizlik, uyku bozuklukları, cinsel istek kaybı, iştah azalması veya artması, hareketlerde yavaşlama, iç sıkıntısı, darlık, sosyal ilişkilerde azalma, içe kapanma, ağrı, hazımsızlık, adet düzensizliği gibi bedensel yakınmalar.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluğun tedavisi sadece ilaç içmeyi kapsamamaktadır, aynı zamanda düşünce ve davranışları düzenleyen psikoterapötik yaklaşımları da içermektedir. Tedavide ilaç ve psikoterapinin birlikteliği gereklidir. Bipolar bozuklukla başa çıkabilmeyi başarmak tedavinin en önemli bölümüdür. Psikoterapi, ilaç tedavileri ile beraber uygulandığında, hastalara ve ailelerine destek, eğitim ve rehberlik sağlanmaktadır.

Bipolar Bozuklukta Ergoterapi

Ergoterapi bipolar bozukluğa sahip bireylerin günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede algıladıkları zorlukları saptayarak temel günlük yaşam aktiviteleri ve yardımcı günlük yaşam aktivitelerine katılım ve performanslarını artırmaya yönelik müdahale programları uygulayarak, bağımsızlık düzeyini artırır. Bu bireyleri sosyal yaşam becerisi eğitimlerine dahil ederek iletişimsel becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Çeşitli hobi ve aktivitelere yönlendirerek bir yandan duygu durumlarını kontrol etmesine yardımcı olur bir yandan serbest zamanlarını kaliteli geçirmelerine olanak sağlar, bu sayede bipolarlı bireylerin topluma katılımı ve sosyalleşmesinde artış sağlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...