DEPRESYON

Sağlıklı insanlar, istenmeyen ya da hayal kırıklığına neden olan olaylar karşısında, sıkıntı, üzüntü, keder gibi duygusal tepkiler verdiğinde, bu duygulara depresif duygular denir. Depresif duygular hayatın normal bir parçasıdır. Gündelik hayatın getirdiği keyifsizlik ve moral bozukluğunu depresyondan ayıran şey depresyondaki belirtilerin şiddeti ve süresidir. Depresyon teşhisi koyabilmek için kişinin şikayetlerinin en az iki haftadır sürüyor olması, mesleki ve sosyal hayatını etkiliyor olması gerekir. Klinik depresyon, beyni etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bir beyin hastalığı olarak depresyon, beynin işlevlerinde bozulma ve düzensizliklerin yansıması olarak duygu, düşünce, davranış ve bedensel işlevlerde bozulmanın ortaya çıktığı belirtiler kümesidir. Depresyonun temel belirtileri arasında karamsar ve kederli duygu durum, kötümser düşünce içeriği, umutsuzluk, çaresizlik hisleri, hayattan zevk alamama, ilgi kaybı, tahammülsüzlük, unutkanlık ve dikkat dağınıklığı, enerji azlığı, uyku ve iştah düzensizliği yer alır. Eskiden keyif aldığı faaliyetlere istek duymaz ya da bunlardan sıkılır. Boşluk hissi olur ve her şey anlamsız gelebilir. Motivasyon kaybıyla gelecekle ilgili hedef belirleyebilmek ve hedefe odaklanabilmek güçleşir. Gelecekle ilgili olumsuz düşünceler olabilir. Yaygın vücut ağrıları olabilir. Uykuya dalmak zorlaşabilir.

  Depresyonla birlikte değersizlik ve suçluluk duyguları konsantre olma güçlükleri, enerji kaybı ve yorgunluk, uykuda bozulmalar, hem zihinsel hem de fiziksel yavaşlamalar olduğu için günlük işlevleri sürdürmek oldukça güçtür. Çalışmak, sosyal yaşamın akışına uyum sağlamak oldukça zorlayıcıdır.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde ilaçlar, psikoterapi ve beyin uyarıcı teknikler kullanılır. Terapide hastalığın belirtileri, davranış sorunları ve kişisel gelişim açısından yardımcı olmaya çalışılır. Terapide bilişsel terapi, kişiler arası terapi kullanılır. Terapi hedefleri 3 yönlü protokol içerir. Birincisi geçmişteki rahatsız eden anılar üzerinde çalışmak, iki ve üç ise gelecekteki eylemleri çalışarak belirtileri hafifletmektir.

Depresyonda Ergoterapi

Bireyde hastalık dolayısıyla meydana gelen davranış sorunlarının düzeltilmesi ve bunların getirisi olan günlük yaşamındaki aksamaların düzene sokulması, bireyin  duygu durumunda meydana gelen boşlukları anlamlı ve amaçlı olarak doldurma aşamasında devreye Ergoterapi müdahaleleri girer. Bireyde meydana gelen iletişimsel problemlere odaklanılarak tekrar yaşamına devam etmesi ve sosyalleşmesi sağlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...