DOWN SENDROMU

Down Sendromu,genetik bir farklılık , bir kromozom anomalisidir.En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı  46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21.kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil , genetik bir farklılıktır.

3 tip Down Sendromu vardır :

 1. Trisomy 21
 2. Translokasyon
 3. Mozaik

Down Sendromunun fiziksel belirtileri nelerdir?

 • Kendine özel tipik yüz görünümü ile belirgindir.
 • El ayasında normalde çift olması gereken avuç içi çizgisinin tek olması.
 • Epikantik katlanma nedeniyle badem şeklinde göz yapısının olması.
 • Palebral yarık olması.
 • Basık kemerli burun yapısı görülmesi.
 • Karın yapısının gevşek ve bombeli olması.
 • Düşük kas tonusu nedeniyle, bebeklerin başlarını tutamaması, yürüme zorlukları çekmesi.

Down Sendromu için Ergoterapi

 • Düşük kas tonusu veya  "hipotoni". Down Sendromlu bir çocuk düşük kas tonusu nedeniyle kendini 'gevşek' hisseder.Azalmış güç ve dayanıklılık ile birlikte düşük tonus kaba ve ince motor becerileri öğrenmeyi zorlaştırır.
 • Eklem hipermobilitesi. Down Sendromlu çocukların eklemlerinde kemikleri bir arada tutan bağlar normalden daha uzundur,bu da eklemlerde esnekliğin artmasıyla sonuçlanır.
 • Azalan güç. Down Sendromlu çocukların genellikle güçleri yaşıtlarından daha azdır ve eğer ellerinde güç azalması varsa kapak açmak, pantolonu indirmek veya boyama yapmak için kalem tutmak gibi yaşına uygun günlük yaşam becerilerini etkileyebilir.
 • Kısa kollar ve bacaklar. Gövdelerinin uzunluğuna kıyasla Down Sendromlu çocukların kısa kol ve bacakları vardır.Bu da belirli ince motor , kaba motor ve işevsel becerileri öğrenmeyi zorlaştırır.

Down Sendromlu çocuklar için Ergoterapi, çocuğun katılımı ve bağımsızlığını geliştirmeye yardımcı olarak yaşam kalitesini geliştirmeye yardımcı olarak yaşam kalitesini geliştirecek ince motor,bilişsel ve işlevsel (yaşam) becerilerinin edinimine yardımcı olabilir.Oynama ve bilişsel becerileri geliştirmeye yardımcı olabilir. Giyinme, temizlenme gibi aktivitelerde bağımsızlığı ve katılımı geliştirebilir. Kol,bilek ve el gücünü, koordinasyon ve kontrolü  geliştirmeye yardımcı olabilir.Geliştirilmiş motor beceriler yoluyla akranlarıyla sosyalleşmeyi ve güveni geliştirebilir. Duyusal entegrasyon kaygılarını ele alabilir, okula hazırlık konusunda yardımcı olabilir.Okul için gerekli olan dikkat becerilerini geliştirebilir. Çocuğun üst bedeninin koordinasyonunu ve gücünü geliştiren becerilerin pratiğini yapabilir ve bu aktiviteleri günlük rutinine dahil eder.

Down Sendromlu bireyler genel olarak metabolizmalarının yavaş çalışması nedeniyle doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.Bundan dolayıdır ki diyetisyenden destek alıp beraberinde Ergoterapist ile günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi yoluyla metabolik faaliyetleri kontrol altına alınmış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...