Social Participation: Redesign Of Education, Research, And Practice İn Occupational Therapy

Previously published in Scandinavian Journal of Occupational Therapy
2013; 20: 2–8; BARBARA PIŠKUR
 

Özet çıkarılırken Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Bahadır Ağce tarafından bu makaleden alıntı yapılmıştır ve Furkan Cangi tarafından düzenlenip siteye eklenmiştir. 

Üsküdar Üniversitesi

 

Sosyal Katılım: Ergoterapide Eğitimi, Araştırmayı ve Uygulamayı Yeniden Dizayn Etmek

            Literatür ve politik raporlarda sosyal katılıma giderek artan ilgi var. Ergoterapistler çevre ve kişinin uğraşları arasındaki tutarlılığı oluşturarak her bir bireyin katılımını kolaylaştırabileceğine güçlü bir şekilde inanır. Günümüzde, ‘sağlık okur yazarlığı’, ‘öz-yönetim’, 'sosyal medya’, ‘güçlendirici topluluklar’ türünde sosyal katılım seviyesini artırmada insanlarla etkileşim için fırsatlar artmaktadır. Sosyal katılım bir sonuç olarak kullanılabilir, kronik hastalık veya engeli olan bireylerde engelleri aşmak için çözümlerin gelişmesi ve toplumu değiştirmek için bir araç olarak görülebilir. 

            Katılım: ‘kişinin yaşamın durumu içine dahil olması’ Ergoterapinin önemli bir sonucudur. İlkelerde belirtildiği üzere çeşitlilik ve kültür yol göstericidir, ergoterapistler kişinin uğraşları ve çevre arasındaki uyumu yaratmanın katılımı kolaylaştıracağın inanmaktadır. Sosyal katılım sağlık ve iyilik halinin göstergesi olarak görülmektedir. Çocuklar diğerleri ile etkileşim için sosyal beceriler geliştirir. Yaşlılar için sosyal katılım, başarılı ve sağlıklı yaşlanmanın önemli belirleyicisi olarak görülmektedir.

            Özetle, son araştırmalar ve bulgular bir bozukluk olsun ya da olmasın sosyal katılımın önemine daha çok dikkat çekiyor.  Birçok aktivite birbirinden bağımsız olabilir. Bununla beraber bu aktiviteler sosyal katılım için hazırlayıcı aktiviteler olabilir. Sosyal katılımın tarifi: birinin kişisel veya profesyonel hedeflerini başarmak için toplum içinde düzenli olarak başkaları ile bağlantı sağlaması, aktiviteler ile mücadele etmesidir. Sosyal katılımın anlamı zayıf ya da dezavantajlı grupların güçlendirilmesinin araştırılmasıdır, sağlık ve yaşam kalitesini etkileyen kararlar üzerinde etkili kontrolün artması ve sağlık servislerine ulaşıp kullanmasıdır.

            Bugünlerde, sosyal değişiklikler kronik hastalık veya engelli insanlar için toplumsal katılımın en üst düzeyde etkileşimi ile fırsatları arttırdı.  

            Öz yönetim, bireyler veya birey sisteminde kendi kararını verebilme olanağı sağlamak ve erişilebilir ve uygun bilgi ve eğitim, karar verme araçları, araçlarla kendini monitorize etme, teknoloji, veya destek grubuna hızlıca ulaşabilme ile durumunu yönetmesidir. Diyabet gibi hastalıklarda ilk öz yönetim girişimlerinde kronik hastalığın medikal yönetimine odaklanılmıştır. Bugün öz yönetim sadece medikal yönetimi içermiyor, duygusal ve rol yönetiminide hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...