Occupational Therapy Interventions for Adults With Cancer

Braveman,B.,Hunter,E.G.,Nicholson,J.,Arbesman,M.,&Lieberman,D.(2017).EvidenceConnection— Occupational therapy interventions for adults with cancer.
American Journal of Occupational Therapy,
 

Özet çıkarılırken Fatma DEMİR tarafından bu makaleden alıntı yapılmıştır.

 

Kanserli Bireylerde Ergoterapi Müdahaleleri

 

       Ergoterapistler; kanserli bireylerde ergoterapi müdahaleleri yapabilmek için gerekli eğitime, yeteneğe ve bilgiye sahiplerdir. Uzmanlar, kanseri yenen kişi sayısını artırmak için kanserli ve hala tedavisi devam eden her yaştan bireyde kanıta dayalı rehabilitasyon programlarına odaklandı. Tedavi sonrasında sürdürülen rehabilitasyon programları ile bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıkları, meslek hayatlarına dönmeleri, iş ve sosyal çevrelerine yeniden uyum sağlamaları amaçlandı.

       Non-Hodgkin lenfoma tanısı koyulmuş 38 yaşında bir bireyde allojenik kök hücre nakli gerçekleştirildikten sonra yapılan rehabilitasyon programında ergoterapi ve fizyoterapi bir arada kullanılmıştır. Ergoterapi seanslarında terapist, hastalık öncesi görülen semptomların neler olduğunu kontrol etmekle başlamalıdır. Bu hastalığın öncesinde boyun ve kasıkta ağrısız şişlikler, gece terlemeleri ve kilo kaybı gibi semptomlar görülebilir. Hastalığın kesin tanısı, lenf nodu biyopsisi sonucunda anlaşılmaktadır. Tanı koyulduktan sonra başlanan kemoterapinin olumsuz sonuç vermesiyle hastaya allojenik kök hücre nakli uygulanmıştır fakat bu uygulama graft versus host hastalığı (GVHD) oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle terapist seansları boyunca bu konuda da oluşabilecek semptomlar konusunda dikkatli olmalıdır. (Bu hastalık; donörün bağışıklık hücrelerinin, alıcının sağlıklı hücrelerine saldırmasıyla oluşan bir hastalıktır.)

       İlk seansta terapist, kişinin aktiviteler sırasında yaşadığı disfonksiyonları (fonksiyonel sıkıntılar) değerlendirmekle başlar. Değerlendirme sırasında ergoterapistlerin en sık kullandığı ölçek COPM (kanada aktivite performans modeli)’dir. Ergoterapi müdahaleleri kişinin zevklerine, ilgi alanlarına, değer yargılarına ve inançlarına yönelik oluşturulur. Bireyin günlük yaşamdaki rolleri göz önüne alınarak rehabilitasyon süreci devam eder. Fonksiyonel durumla ilgili daha fazla bilgi edinmek için çeşitli kas ve yorgunluk testleri, ağrı değerlendirme ölçeği ve davranışsal bellek testleri kullanılabilir. İletişim ve iş hayatına dönüşle ilgili endişelerden kaynaklı depresyon ihtimali için genel depresyon testlerinin de yapılmasıyla genel değerlendirme tamamlanmış olur.

       Onkoloji hastalarında, geçirilen operasyonlar sonucu komplikasyon oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ergoterapistler seansa başlamadan önce kişinin laboratuar sonuçlarını ve kan değerlerini kontrol etmeli, oluşabilecek yeni hastalıkların erken teşhisi ve engellenmesi için kişiyi bu konuda eğitmelidir.  Vücudunda oluşan semptomlar hakkında bilgi vermelidir. Bu belirtiler; deride kızarıklık, ciltte veya gözlerde sarılık, mide bulantısı, kusma, ishal veya abdominal kramp ve gözlerde kuruluk/ tahriş olabilir. Bununla beraber GVHD (graft versus host hastalığı) görülen hastalarda; sklerotik ve fasyal değişiklikler, üst ekstremite eklem hareket açıklığında bozulma, lenfödem, yüksek doz steroidlerin uzun süreli kullanımından oluşan miyopatiler ve kronik yorgunluk olabilir.

Tedavi süresince seansların içerikleri:
  • Enerji koruma prensipleri
  • Görev analizlerine göre problem çözme
  • Lenfödem ve GVHD riski için semptomları gözlemleme
  • Ağrı oluşumunda ve artışında ağrıyla başa çıkma teknikleri öğrenme
  • Günlük yaşamdaki rolleri yerine getirememe sonucu oluşan depresyon ve anksiyeteye karşı teknikler.
  • Uyku kalitesini artırmaya yönelik teknikler.
  • Stresi azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için yoga.
  • Yorgunluğu gidermek için ev içi egzersizleri, eklem hareket açıklığı çalışmaları ve açma-germe çalışmaları.

     Kanıta dayalı, aktivite temelli ve danışan merkezli olarak şekillenen ergoterapi müdahaleleri ile amaç bireylerin günlük yaşamdaki bağımsızlıklarını en üst seviyeye ulaştırmak ve hastalıktan önceki hayatlarına en uygun şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...