Ergoterapiyle Bilgilen Sitesinin Katkı Veren Bilgilendirme Kılavuzu

 

 1. Ergoterapiyle Bilgilen sitesi, Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi bölümü öğrencileri tarafından hazırlanmıştır.
 2. Sitenin amacı, insanların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen konuların saygın bilimsel platformlarda taramasını yapıp, çevirisini yapmak ve özet halini site üzerinden paylaşmaktır.
 3. Makale taramaları özellikle son 5 yılı içermelidir ve makaleler bilinen, saygın dergilerden alınmalıdır. Fakat 5 yıldan eski, bilimsel değeri yüksek makalelerin de özeti çıkarılabilir.   
 4. Yabancı dildeki makalelerin çevirisini en doğru şekilde yapmak katkı verenin sorumluluğundadır. Tercüme hatalarından site sahipleri mesul değildir.
 5. Makalelerin özetini çıkarırken dikkat edilecek hususlar:

 

 1. Sitenin yazı dili Türkçedir. Katkı verecek kişiler, özetlerde temel yazım ve imla kurallarına uymalıdır. Özetlerin Türk Dil Kurumu güncel sözlük ve yazım kılavuzuna uygun olması gerekir.

 

 1. Bize gönderdiğiniz özetler, temel yazım ilkelerine uygun olmadığı takdirde editör ekibi kararıyla katkı verene geri iade edilecektir.

 

 1. Özetin başında makalenin orijinal halinden alınmış künyesi (makalenin künyesinin ne olduğu aşağıda anlatılacaktır) bulunmalıdır. Özetin ana başlığı makalenin ana başlığının çevirisi olmalıdır. Künyenin ve özetin ana başlıkları 14 punto, diğer künye bilgileri 10 punto, alt başlıklar 12 punto ölçüsünde yazılmalıdır.

 

 1. Ortalanmış, Kalın, İlk Harfler Büyük Başlık
 2. Sola Yaslı, Kalın, İlk Harfler Büyük Başlık
 3. Sola yaslı, ilk satır girintili, kalın, ilk harfler küçük, nokta ile biten başlık.

           Başlıklar yukarıdaki biçimlendirmeye göre ana başlıktan alt başlıklara göre düzenlenir.

           Tüm başlıkların alt yazıları 12 punto ölçüsünde olmalıdır.

           Tercih edilen yazı tipi Times New Roman’dır.

           Ölçü aralığı (tablo içleri ve künye hariç) 1.5 satır olmalıdır.

           Makalenin künyesi, ana yazı ve tablolar olmak üzere özet toplamda en fazla 3 Word sayfası olmalıdır.

 

 1. Paragraflara bir tab (1,25 cm) içeriden başlanmalıdır. Paragraf içerisinde yerinde vurgu belirtmek amacıyla kalın, altı çizili, büyük harflerle yazılmış kelimeler ya da büyük puntolar kullanılmaz. Vurgulamak amacıyla bir kelime ya da kelimeler tırnak işareti içerisine alınmaz. Vurgulanması gereken bir sözcük olduğunda ise yazı tipi italik yapılabilir.

 

 1. Metnin içerisinde bir kısaltma ilk kez kullanılacağı zaman önce açık haliyle yazılır, daha sonra parantez içinde kısaltması verilir. Daha sonraki kullanımlarda yalnızca kısaltma kullanılır.

 

 1. Metin içerisinde her kelimeden, her noktalama işaretinden (nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta üst üste) sonra bir boşluk bırakılır. Yalnızca kısaltmalarda kullanılan noktalar bu kurala dahil değildir (v.b., v.s., i.e., e.g.).  

 

 1. Katkı veren kişi, makalenin orijinalinden şu kısımları yapacağı özete ekleyebilir:
 1. Özet veya Abstract.
 2. Makalenin önemli tabloları.
 3. Sonuç

Bu kısımlar dışında önemli görülen bölümler de eklenebilir fakat özeti uzun tutmamak amacıyla en önemli ve gerekli kısımların, giriş-gelişme-sonuç şeklinde özete dahil edilmesi tavsiye edilmektedir.   

 

 1. Katkı veren kişi kesinlik makalenin orijinalinde bulunmayan bir bölümü, cümleyi özete ekleyemez, kişisel yorumlarını katamaz. Özet, makalenin orijinal halinin önemli görülen kısımlarının kısaltılması, sadeleştirilmesiyle çıkarılacaktır.  

 

    İ. Özet çıkarılırken telif hakkına girmemesi için makalenin orijinalinin künyesi, özet kısmın başına eklenmelidir. Makalenin künyesini makalenin başlığı, yayınlandığı yılı ve dergisi, yazan kişiler, sayfa sayısı gibi bilgiler oluşturmaktadır. Makalenin künyesinin altına italik bir şekilde ve 10 puntoyla “Özet çıkarılırken bu makaleden alıntı yapılmıştır” yazısı koyulacak ve ardından başlık gelecektir. Örnek bir özet için makaleler sayfasındaki yazıları inceleyebilirsiniz.   

    J. Katkı veren kişiler özetle birlikte yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf göndermeliler. 

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...