My Sister’s Keeper / Kız Kardeşimin Hikayesi

Hazır aylardan Ekim.. Yerler kurumuş sapsarı yapraklar , gönüller ikiye ayrılmış bir kısmı en sevdiği mevsimi yaşarken bir kısmı buruk.. Ama havalar tam da ince bir battaniyenin altına girip bir elinde kahve film izlemelik iken; tam olarak havalar gibi yüzünüze bir güneş açtırıp bir yağmur yağdıracak cinsten bir filmle geldim karşınıza.. “My Sister’s Keeper”

Kız kardeşi olanlar hissini , olmayanlar da eksikliğini bilir bu duygunun. Kız kardeş çok özeldir, yeri gelir anne olur, yeri gelir dost olur sırdaş olur bazen de öyle anlar gelir ki küçücük bir sebeple ki genelde kıyafet olur sebebi gülünç kavgaların bir tarafı olur. Ama hep en yakın, en özeldir kız kardeş. Hislerinizi sorgulatacak bu filmle sizleri baş başa bırakmadan önce bir dipnot geçmek istiyorum :

DİKKAT Yoğun duygular içerir , ağlayabilirsiniz!!

Jodi Picoult tarafından yazılıp, 2009 yılında yönetmen Nick Cassavetes tarafından sinemalara aktarılan ABD yapımlı filmin başrollerini Cameron Diaz , Sofia Vassilieva , Abigail Breslin gibi isimler paylaşmaktadır. Film lösemi hastalığına yakalanan kızları Kate için , tüp bebek yöntemi ile Kate’ e genetik olarak uyumlanmış bir başka bebekleri daha olan ailenin bağlarını ve aile içi mücadelerini konu alıyor. Doğduğu günden itibaren ablasının hastalıktan kurtulması için biyolojik bir kaynak olarak kullanılmış olan Anna’nın büyümesi ile aile içi dengeler bir anda şaşıyor. Anna’nın kendi beden üzerine hak sahibi olmak isteyişini hukuki yollarla araması aileyi bir anda ikiye bölüyor; bir yanda ne reşit olmaması kaynaklı henüz karar verme yetisine sahip olmadığını ve ablasına donörlüğe devam etmesi gerektiğini savunan anne bir taraftan da kızının fikrine üzülerek de olsa saygı gösterilmesi gerektiğini düşünen baba. İzleyiciyi de fikir ayrılıklarına götüren film sürükleyici hikayesiyle kendisini izletirken diğer taraftan zaman zaman verilen kararlara kızmadan da edemiyor. Ve izledikçe varılan sonuç aslında olayın aslının farklı olduğu…

  

  Yaşanan zorluklara rağmen yitirilmeyen umutların buram buram işlendiği bu filmi sizler için sitemizin bu köşesine bırakıp , umudun bir yerlerde hep var olduğunu hatırlatmak istiyorum. Umutlu yarınlara !

İyi Seyirler ..

 Tuğçe Buğday

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...