Integrating Occupational Therapy Services in a Kindergarten Curriculum: A Look at the Outcomes

Susan Bazyk, Paula Michaud, Glenn Goodman, Paula Papp,
Edwina Hawkins, Margery A. Welch March/April 2009, Volume 63, Number 2, AOTA

 

Özet çıkarılırken FURKAN CANGİ tarafından bu makaleden alıntı yapılmıştır.

 

Bir Anaokulu Müfredatına Ergoterapi Hizmetlerini Entegre Etme

          Okuma-yazma gelişimi çocuğun evde ve okulda okuma-yazma deneyimlerine bağlıdır. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma yeteneklerinin ardışık olarak değil, aynı anda ve birlikte geliştiği öne sürülmektedir. Okul öncesi çocuklarda, el yazısı, makasla kesme, küçük oyuncaklar ve öz bakım görevlerini yerine getirme gibi okul fonksiyonlarının birçoğunda başarı için temel teşkil eden el becerilerinde önemli kazanımlar sağlarlar.

          Küçük bir çocuk, ince motor sorunları nedeniyle Ergoterapiye yönlendirildiğinde, ergoterapist, genellikle, vücut yapılarını ve işlevlerini tanımlamak için problemli olan aktivite sırasında çocuğu gözlemler (Örn. El kavramaları, görsel motor entegrasyon, el-göz koordinasyonu) veya ince motor aktivitelerini engelleyen yazı yazma becerilerini gözlemler (örneğin konumlandırma). Bilişsel fonksiyonlar ve el becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğuna dair literatürde birçok bilgi bulunmaktadır. Ayrıca el kavramaları ve el yazısı becerisi arasında da anlamlı bir ilişki rapor edilmiştir. Bunun dışında görsel-motor entegrasyon ayrıca el yazısı becerisinin güçlü bir yardımcısı olarak da tanımlanmıştır

         Ek olarak, çok sayıda çalışma, Ergoterapi müdahalesinin çocuklarda ince motor sorunlara olan olumlu etkilerini göstermiştir. Spesifik olarak, ince motor fonksiyon ile ilgili beceri alanlarındaki önemli kazanımlar (örneğin, kalem kavraması, makas kavraması, el kavramaları, motor hassasiyeti), Ergoterapi müdahalesi sonrasında etkili olduğu bulunmuştur.

         Benzer şekilde, son yıllarda, motor yetersizlikleri nedeniyle Ergoterapi hizmeti alan 91 okul çağındaki çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, öğretmen adaylarının occupations ihtiyaçlara ilişkin Ergoterapi stratejilerinin uygulanması üzerine aldıkları eğitimle beraber occupational performans puanlarının arttığını göstermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...