ONKOLOJİK REHABİLİTASYON

Kanser; vücuttaki bir hücre grubunun farklılaşarak, aşırı ve kontrolsüz şekilde çoğalmasını tanımlayan genel bir terimdir. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme neden olabilir. Tedavisi ise oldukça uzun, yorucu ve multidisipliner bir ekibe ihtiyaç duyacak şekilde sürdürülür. Bu ekip içinde tıp doktorları, hemşireler, radyologlar, eczacılar ve terapistler yer alabilir. Günümüzde kansere bağlı ikincil komplikasyonları gidererek veya azaltarak, hastaların yaşam kalitelerini artırmak giderek daha önemli hale gelmektedir. Tam olarak bu noktada terapistler çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kanser tedavisinde amaç tümörü ortadan kaldırmak, tedavilerin toksik etkisini en aza indirmektir. Onkolojik tanı ve tedaviler geliştikçe ve sağ kalım oranları arttıkça uzun dönemde hastanın yönetimi ile ilgili destek sağlamak daha önemli hale gelmektedir. Günümüzde kanserin tedavisi ile ilgili karar verilirken, en az yaşam süresi kadar yaşam kalitesinin de önemli olduğu konusunda fikir birliğine varılmış durumdadır.

Onkolojik rehabilitasyon, kanser hastalarında hastalık süreci boyunca semptom yükünü azaltmayı, bağımsızlığı en üst düzeye çıkarmayı ve tıbbi açıdan karmaşık olan bu popülasyondaki yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan tıbbi bir süreçtir. Başka bir ifade ile, kanserli bir bireyin maksimum fiziksel, sosyal, psikolojik ve mesleki işleyiş elde etmesinin sağlanması şeklinde tanımlanabilir. Hastanın fiziksel, psikolojik ve bilişsel bozukluklarını teşhis ve tedavi etmek için kendi alanlarında yetkin rehabilitasyon uzmanları gerektirmektedir. Bu alanlarda Ergoterapistler ve Fizyoterapistler etkin rol almaktadır.

Kanser hastalarının kendi potansiyellerine uygun fiziksel mobiliteyi kazanması ve günlük yaşamdaki rolüne daha hızlı adapte olması için bu hastaların ilk günden başlayarak fiziksel aktivite ve mobilitelerinin koruması ve artırılması gerekliliği ile ilgili bilgi verilir.

Onkolojik rehabilitasyon nasıl yardımcı olur?

• Fiziksel olarak güçlenmeyi sağlar.

• Kendinize bakabilme yetinizi geliştirir. Bu sayede yakınınıza veya hasta bakıcıya daha az ihtiyaç duyarsınız.

• Gerçek, algılanan ve potansiyel kayıpları belirler.

• Anksiyete ve depresyonu azaltır.

• Kanser ve tedavisinin sürecindeki şikayetleri ve yan etkileri yönetir. Bu şikayetlerden bazıları; ağrı, uyku problemi, yorgunluktur.

• Hastanede yatış süresini azaltır.

 

Onkolojik rehabilitasyon merkezleri, alanda uzman kişiler hangi hizmetleri sunar?

• Hasta ve ailesine eğitim ve danışmanlık

• Kanser ağrısı tedavisi

• Beslenme / diyet danışmanlığı

• Egzersiz programı

• Sigarayı bırakmak için destek

• Evde bakım ihtiyaçları

• Basit aktiviteleri yapabilme desteği

 

ONKOLOJİ VE ERGOTERAPİ

Ergoterapistler; değerlendirme yöntemleri ile elde ettikleri sonuçlar paralelinde bireyin maksimum bağımsızlık ve yaşam kalitesine ulaşabilmesi için kuvvet ve mobiliteyi arttrmaya yönelik ergoterapi programları hazırlarlar. Bu programlarda aktivite analiz ve aktivite eğitimleri, aktivitenin yaratıcı kullanımı, davranışsal başa çıkma stratejileri geliştirme eğitimi, anskiyete-stres kontrolü ve gevşeme eğitimi, prevantif ergoterapi ve yeni yaşam tarzı belirleme çalışmaları dahilinde semptom kontrolü, kansere bağlı yorgunluk ile başa çıkma ve eğitimi, enerji koruma yöntemlerini kullanarak günlük yaşam aktivitelerinin modifiye edilmesi veya adaptasyonu, ev yada yaşam alanı modifikasyonu ve bakım eğitimi, adaptif cihaz kullanımı, normal eklem açıklığını etkileyen lenfödemin azaltılması, splintleme, tekerlekli sandalye ve yatak içi pozisyonlamaları ile destek sağlayıcı ve konfor arttırıcı çalışmalar, mesleki çalışmalar ile çalışma modifikasyonları veya yeni meslek edindirme, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık ve hareket becerisini arttırarak aktivite limitasyonunu en aza indirerek sosyal katılım becerisini arttırmayı ve sonuç olarak kansere bağlı yaşam kalitesini arttırmayı hedefler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...