Vücudun anotomik iskelet sistemi ve sistem hareketlerinde oluşan sorunları inceleyen tıp bilimine ortopedi denir. Ortopedi genel olarak kas ve iskelet sistemi hastalıkları olarak bilinir. Yaş ilerledikçe veya kazalar oranları arttıkça ortopedik hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır. Bu da "Ortopedik rehabilitasyon"a olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon, günümüze en gelişmiş tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda oldukça çok kullanılan bu yöntem sonucunda birçok insanın istediği sağlığı elde etmesi olağan hale gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada oldukça  yüksek oranda kullanılmakta olan bu tedavi yöntemleri oldukça yüksek oranda fayda sağlayarak hızlı bir yayılma göstermiştir.

 Ortopedik rehabilitasyon, konservatif yada cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait tüm ortopedik vakalarda tedavi öncesi ve sonrası uzun ve kısa süreli amaçları hedefleyerek yapılan rehabilitasyondur. Amaç koruyucu ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait ortopedik hastalıklarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası hastanın fonksiyonelliğini en üst düzeye çıkarmak, normal aktivite seviyesini yeniden kazandırmaktır.

Ortopedik problemler çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Yumuşak dokularda hasarlanma, kemik kırıkları veya kireçlenmenin ileri dönemlerinde cerrahi işlem sonrası rehabilitasyon gerektiren sorunlar görülebilir.

Ortopedik rehabilitasyonun en sık uygulandığı durumlar şunlardır:

Kırık Ve Çıkık Tedavisi

Artroplasti (Protez) Rehabilitasyonu

Ampute Rehabilitasyonu

Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Menisküs Yırtıkları

Burkulmalar, ezilmeler, kas ve tendon zorlanmaları

 Ortopedik rehabilitasyon da bir ekip işidir. Ekipte:

 -Tedaviyi yapan ortopedi uzmanı 

 -Fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı 

 -Fizyoterapist

 -Ergoterapist

 -Hemşire

 -Psikolog

  

ORTOPEDİK REHABİLİTASYONDA ERGOTERAPİ

Ortopedik rehabilitasyonda Ergoterapi uygulamasının amacı hastanın iskelet yapısındaki bozukluklar nedeniyle kaybedilen vücut işlevini geri kazandırmak yada iyileştirmektir. Başlıca hedefi yapılan tedavi sonucunda hastayı eski sağlıklı haline en yakın şekle getirmek,günlük yaşam avtivitelerindeki bağımsızlığı sağlamak, işine ve mesleğine geri döndürmek, tekrar üretici pozisyona getirmek ve başkasına bağımlı olmadan yaşamasını sağlamaktır.

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...