Rol Yapma Oyunu

 

Belirli bir role ya da karaktere girerek canlandırılan ve oynanan oyunlar çocukların sosyal ve bilişsel gelişimi için çok önemlidir. Rol yapma oyunları sayesinde birçok farklı konu üzerinde durulabilir. Örneğin erken uyumak istemeyen çocuğunuzu rol yapma oyunları sayesinde uyumaya teşvik edebilirsiniz. 

 

Oyun Önerileri:

Öğretmen - Öğrenci, Doktor - Hasta, Anne Baba - Çocuk gibi rollere girerek günlük yaşamı canlandıran oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin siz hasta olurken çocuğunuzdan doktor olmasını isteyin ve kurgusal, sembolik bir oyun kurun.

Herhangi bir yolculuk planı yapabilir ve o süreci canlandırabilirsiniz. Örneğin salıncağı uzay aracı olarak kullanıp, marsa gidebilir ve uzay keşfi yapabilirsiniz.  

Masal ve kurgusal hikayeler üzerinden rol yapma oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin bir maske ve kostüm takarak kızmızı başlıklı kız masalını canlandırabilirsiniz. 

Evcilik oyunları üzerinden çocuğunuzun ev temizleme, oda düzenleme görevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Evdeki yastık ve yorgan gibi malzemelerden ev ya da kale inşa edip çocuğunuzun bir kahramanı canlandırmasını sağlayabilirsiniz. 

Blok ve oyuncak hayvanları kullanarak bir çiftlik inşa edebilir ve çiftçilik, hayvancılık oyunu oynayabilirsiniz. 

Oyuncak arabalardan bir araba galerisi oluşturabilir ve araba al sat yaparak esnafçılık oyunu oynayabilirsiniz. 

Rol, kişi ya da meslek tahmin oyunu oynayabilirsiniz. Aklınızdan bir meslek tutun ve çocuğunuzdan soru sorarak mesleğinizi tahmin etmesini sağlayın. Örneğin siz bir doktor olun ve çocuğunuzdan şöyle sorular sormasını bekleyin, "okulda mı çalışırsın yoksa hastanede mi?", "üniforma giyer misin?", "oturarak mı çalışırsın ayakta mı?". Bu şekilde rol veya mesleği tahmin etmesini sağlayın.     

 

Faydaları: 

Bu oyunlar çocukları birçok alanda geliştirecektir. Sosyal katılımını ve özgüvenini artıracak, öncelikle kendi fikirlerini, sonra başkalarının fikirlerini anlamayı ve empati yapabilmeyi sağlayacak (theory of mind), oyun üzerinden temel kuralları öğrenmeyi sağlayacak (örn. yalan söylemek kötüdür), hayal güçlerini genişletecek, motor ve duyusal becerilerini geliştirecektir.   

 

İyi Eğlenceler

Erg. Furkan Cangi

 

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...