Yorgun hissediyorsun biliyorum, seni anlayabiliyorum. Geçtiğin yollardan önceden yürümüş biri olarak heyecanı, kaygıyı, stresi ve bunun gibi birçok duyguyu hissettiğini biliyorum. İşte bu satırları o yüzden yazıyorum. Seni tanımasam da aynı paydada birleşebilen iki insan olarak, seni tanımadan sana bir nebze yardımcı olmak istiyorum. Bu satırları sırtına koyduğum dostane bir el olarak bilmeni istiyorum. 

Yolun düşmüşse kendini bu yazıları okurken buluyorsan senin hakkında bir fikrim var : 

 

  • Sen kafası karışık ne yapacağını bilmeyen böyle bir meslek varmış, ne yaparmış sorularıyla boğuşan ÖSYM nin prangalarından kurtulmuş önündeki koca bir ömürde ne yapmak istediğine karar vermeye çalışan, bu dönem sınava hazırlanmaktan daha zormuş diye yakınan bir tercih dönemi mağduru olabilirsin. 

   

 

Çok yorucu bir yılı geride bıraktın, çalıştın defalarca denemelere girdin, kitaplar üst üste yığıldı altından kalkmaya çalıştın. İmkanlar el verdiğince okul dershane özel öğretmen gibi bir çember içerisinde tüm zamanını tükettin. Yeri geldi sinirden ağladın ne zaman bitecek dedin, yeri geldi kazanamayacağını düşündün. Ve sınav günü geldi çattı. Ellerin titreyerek veya çok soğukkanlı bir şekilde oturdun o kitapçık başına elinden geleni yaptın. İşte kaç yıldır beklediğin o an geride kaldı. Bir süre rahatladın sonra sonuçların heyecanı sardı dört bir yanını derken o da açıklandı. Belki çok mutsuz oldun ben bundan daha fazlasını hakettim dedin belki de çok mutlu oldun evet bu bana yeterli dedin. Şimdi ise tercih maratonu başlıyor, öyle bir maraton ki sınav uğruna çektiklerinle yarışıyor. Çünkü koca bir karar seni bekliyor.

 

                                                      HAYATIMIN GERİ KALANINDA HANGİ MESLEK İLE MEŞGUL OLMAK İSTİYORUM?

 

Bu soru tercih döneminde olan öğrenci için de onun ailesi çinde çok önemli büyük bir soru. Sistem bizi koca koca tercihler yapmak zorunda bırakıyor. Ama şunu unutma yalnız değilsin. Bu sadece senin başına gelmedi. Bunların hepsini hepimiz yaşadık ve bu sayede seninle bu yazıda buluşabildik.  

 

İşte bu platform ve bizler senin için varız. Kafandaki sorulara yanıt bulmak bizim yegane amacımız. Tercih etsem mi diye sorduğun bu meslek henüz çok yeni, kafanın karışması çok doğal sana en büyük tavsiyemiz araştırmaktan asla vazgeçme. Oku bulduğun her yazıyı. İyisini de kötüsünü de gör. Başkasının ne dediğine çok aldırma çünkü o kişi senin tercihlerinle ilgili 15 dakika konuşur sen o tercihinle beraber bir ömür geçirirsin. Şimdi bu yazıyı çok uzatmadan seni Ergoterapi Nedir ve Ergo mu Terapi yazılarımızı okumaya davet ediyorum. Böylelikle üzerine kafa patlattığın sorulara cevapları bulabileceksin. Meslek yasasından istihdam olanaklarına kadar, çalışma alanlarından, tedavi yöntemlerine kadar detayların hepsi yazılarımızda mevcut. O Ohoo çoktan okudum diyorsan yeni içerikleri merakla bekle. Hepsi çok yakında!  Yeni yazılarda buluşmak dileğiyle.

 

Duygu DEMİRBAŞ

 

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...