Otizm nedir, otizm belirtileri, otizm, otizm, otizm…

Hep otizmden bahsediyoruz üzerine yazıyor çiziyor okuyoruz. Peki hiç otizm tanısı alan çocukların nasıl hissettikleri, nasıl düşündükleri, yaşam içerisinde nasıl rol aldıkları hakkında fikir ediniyor muyuz?

İşte bu soruya cevap niteliğinde Süper İyi Günler!

 

Sizleri bu kitapla tanıştırmak konusunda çok heyecanlıyım. Çok bilinen bir kitap olmamasına rağmen okuduğum günden beri favorilerim arasında yer almayı başardı. 2003 yılında ilk basımı gerçekleşen bu kitap gerek kapak tasarımı gerekse ismiyle ilgi çekici hale gelmiş.

 

İşte karşınızda Süper İyi Günler

Ya Da Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı

 

Otizm tanısı almış Christopher’in kendi ağzından anlatılan bu hikaye içinde polisiye, dram, komediye yer veriyor. Yer verdikleri dışında bizi alıyor ve otizmli bir gencin zihninin içine doğru uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. 15 yaşında olmasına rağmen 7507 ye kadar tüm asal sayıları ezbere biliyor, tüm ülkeleri ve ülkelerin başkentlerini zihninde tutuyor tüm bunlara karşılık bazen 4 yaşında bir çocuk gibi davranabiliyor. Esprileri anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Christopher için yazar kitabın önsözünde onun ağzından şu satırları yazıyor “Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum” Bu cümleye rağmen birçok satırda yüzünüze bir tebessüm yerleşiyor…

Daha fazla bu kitap hakkında detay vermeden sizlerin okuyup yorumlamasına bırakıyorum.

 

Ve size bir diğer süper iyi haberim ise, Süper İyi Günler yeni yıl ile beraber sahnelerin tozunu attıracak. Mark Haddon’un çok sevilen romanından uyarlanan ve Broadway, West End’de ses getirerek, üç milyondan fazla seyirci ile buluşup Tony ve Oliver olmak üzere nice ödülleri alan Süper İyi Günler Tohum Otizm iş birliğiyle seyircisi ile buluşmak için gün sayıyor. Türk Tiyatro tarihinde bir ilk gerçekleşecek ve sahneye animasyonlar eklenecek. Seyirciler arasında yer almak için sabırsızlanıyorum!

Ps: Oyun müzikleri Son Feci Bisiklet grubuna ait.

Tiyatrosu için benim gibi sabırsızlananlardansanız Biletix linkini ekliyorum!

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/174908839/ISTANBUL/tr

 

Peş peşe dört tane kırmızı araba görmüş kadar Süper İyi Günler Dilerim!

Duygu Demirbaş

Paylaş

Eğer araştırırken ulaştığınız sonuçlardan memnun kaldıysanız, bunları başka ihtiyaç sahipleri de okusun onlar da faydalansın derseniz,
lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.
 
Paylaşılan bilgi kendisini dinamik tutar. Ve tabii ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Teşekkürlerimizle...